Midland Golf Union


Midland Boys Amateur Championship

 

YEAR

WINNER(S)

WINNER'S CLUB

VENUE

Gr

 
1950 J.W.G.Brockway Kidderminster Blackwell 153  
1951 A.D. Crafts Coxmoor Blackwell 150  
1952 M.S.R. Lunt Edgbaston Blackwell 143  
1953 P. Wood Glen Gorse Blackwell 153  
1954 G. Gibberson Tamworth Blackwell 148  
1955 M.H. Edwards Pype Hayes Blackwell 145  
1956 M.H. Edwards Pype Hayes Blackwell 142  
1957 P.A. Mercer Atherstone Blackwell 151  
1958 D.E. Lait Gay Hill Blackwell 159  
1959 J. Fitzpatrick Pype Hayes Blackwell 152  
1960` D.E. Lait Gay Hill & Moseley Blackwell 146  
1961 A.E. Brown Bridgnorth Blackwell 150  
1962 J.H. Preston Halesowen/Stourbridge Blackwell 150  
1963 J.H. Preston Halesowen/Stourbridge Blackwell 149  
1964 A.Forrester Brandhall & Harborne Blackwell 138  
1965 R.F. Brown Minchinhampton Blackwell 154  
1966 R.F. Brown Minchinhampton Blackwell 144  
1967 S.J. Carpenter Brand Hall Blackwell 152  
1968 G.A. Moore South Staffs Blackwell 148  
  P.J. Dolan Nottingham City Blackwell 148  
1969 A.P. Griffiths Llanymynech Blackwell 148  
1970 R.S. Larratt Kettering Blackwell 145  
1971 P. Elson Coventry Finham Blackwell 146  
1972 A.W.B. Lyle Hawkstone Park Blackwell 147  
1973 T.J. Giles Northants County Blackwell 141  
1974 P. McGarry South Staffordshire Blackwell 144  
1975 A.W.B. Lyle Hawkstone Park Blackwell 140  
1976 P. Downes Coventry Finham Blackwell 143  
1977 A.K. Stubbs Leek Blackwell 150  
1978 A. Sherbourne Long Ashton Blackwell 147  
1979 N. Powell Kings Norton Blackwell 151  
1980 M.Wharton-Palmer Robin Hood Blackwell 148  
1981 D. Gilford Trentham Park Blackwell 146  
1982 S.Z. Rahman Oadby Blackwell 112 (27)  
1983 D. Beech Trentham Park Blackwell 146  
  A. Eisner Shirley Blackwell 146  
1984 J. Cook Leamington Blackwell 147  
1985 D. Prosser Dudley Blackwell 143  
1986 J. Payne Sandilands Blackwell 145  
1987 S. Prestcote Coxmoor Loncliffe 146  
1988 A.J.Salt Leek Blackwell 144  
1989 M. Wilson Stoke Rochford Longcliffe 144  
1990 M.L. Welch Hill Valley Blackwell 142  
1991 S. Drummond Shifnal Longcliffe 144  
1992 S. Drummond Shifnal Longcliffe 143  
1993 S. Webster Atherstone Olton 137  
1994 R.M. Duck Northants County Longcliffe 145  
1995 C. Richardson Burghley Park Coventry 143  
1996 S. Walker Maxstoke Park Kilworth Springs 137  
  K. Cliffe Saffron Walden Kilworth Springs 137  
1997 K. Hale South Staffs Great Barr 145  
1998 E. Vernon Branston Burton-on-Trent 141  
1999 C. Stevenson Whittington Heath Blackwell 140  
2000 J. Prince Ashbourne Coxmoor 144  
2001 O. West Robin Hood Olton 137  
2002 B. Stafford  Maxstoke Park  Hinckley 142   
2003 C. Evans Maxstoke Park  Burton-on-Trent 139   
2004 R. Harris Woodhall Spa Moseley 138  
2005 A. Chesters  Hawkstone Park Sandwell Park 139   
2006 D Rowland  Boston West Maxstoke Park 142   
2007 S Dodds Coventry Kirby Muxloe 135  
2008 J Cantelo Whittington Heath Erewash Valley 143 Play off
2009 S Benton South Staffs Kidderminster 143  
2010 R Aldred Stourbridge Coxmoor 145 Play off
2011 R Aldred Stourbridge Mickleover 140 Play off
2012 J Sallis Notts Oundle 138  
2013 B Spooner Boston Birstall 138 Play off





Created by intelligentgolf version 8.0.6
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.